خوش آمديد

مدير سايت: ح.ع

يك استاد دانشگاه در آلمان درباره چرايي استحكام سازه ها در ژاپن در برابر زلزله 9/8 ريشتري، گفت: استحكام ساختمان ها در برابر زلزله شديد روز جمعه، نشان داد اين كشور زلزله خيز برنامه ريزي دقيقي براي مقاومت ساختمان ها داشته است.

به گزارش ايرنا، 'اووره دوركا' مهندس معروف ساختمان و استاد دانشگاه 'كاسل' آلمان افزود: موفقيت در اين برنامه ريزي فقط به عملكرد كارگران و تكنسين هاي ساختماني در زمان ساخت بنا مربوط مي شود.
وي در مصاحبه با خبرگزاري د. پ. آ اظهار داشت: اگر اين دقت در زمان ساخت صورت نمي گرفت، فاجعه اي به مراتب بزرگتر و گسترده تر از سونامي ديروز با وقوع زلزله قدرتمند در زاپن رخ مي داد.
اين مهندس آلماني در باره علت تبديل نشدن زلزله مهيب 9/8 ريشتري ژاپن به يك فاجعه بزرگ انساني گفت: علت ويران نشدن ساختمان ها در اين زلزله مهيب، عملكرد درست كارگران در زمان ساخت بنا بوده است.
دوركا با اشاره به اينكه در زلزله ژاپن تقريبا هيچ خانه اي فرو نريخت و بيشترين خسارت را سونامي متعاقب زلزله ايجاد كرد، درباره نتيجه تحقيق در خصوص مقاومت ساختمان ها در برابر زلزله، گفت: ساختمان هاي جديد در دنيا تقريبا شبيه و با يك استاندارد و استفاده از بتون و آهن بنا مي شود، ولي چگونگي ساخت در كشورهاي مختلف متفاوت است.
اين استاد دانشگاه افزود: در ساختمان هاي ضد زلزله نكته بسيار مهم اتصال تيرك هاي عمودي و افقي است.در اين نقطه، چنانچه خوب عمل نكنيم، خانه ها در زمان وقوع زلزله ويران مي شوند.
'اين موضوع نيز به كارگران ساختماني مربوط مي شود. به هر ميزان كه يك كارگر بهتر آموزش ببيند، دقيق تر نيز كار مي كند و به همان نسبت نيز اين سازه ها در برابر زلزله بيشتر مقاومت مي كنند'.
وي گفت: نقشه ساختمان اگر توسط كارگران به دقت اجرا نشود، بي فايده است. اين موضوع هنگام ساخت قابل ارزيابي نيست و فقط زماني مي توان به صحت عملكرد كارگران و تكنسين ها پي برد كه زلزله رخ دهد و مقاومت ساختمان نشان داده شود.


ساختمان های پیش ساخته شرکت مهندسین عمران صنعت
شرکت مهندسین عمران صنعت تولید کننده ساختمان های پیش ساخته، آمادگی خود را جهت انجام کلیه امور ساختمانی به شهروندان عزیز، صاحبان مشاغل، ادارات و سازمان های دولتی و ... اعلام می دارد . محصولات این شرکت به ترتیب زیر می باشند :
1- ساختمان های ضد زلزله تا 4 طبقه .
2- ویلا و ساختمان های ییلاقی ( از خواص ویلاهای پیش ساخته عمران صنعت استفاده از اسکلت تمام گالوانیزه ( مقاطع سرد نورد شده ) جهت مقاومت زیاد در برابر خوردگی، زنگ زدگی فلز و نیروهای ثقلی و جانبی از جمله باد و زلزله می باشد . این سیستم اجرایی اسکلت پر استفاده ترین روش در اجرای ساختمان های زیر پنج طبقه در دنیا است . این شرکت با اتکا بر دانش و توانایی پرسنل خود موفق به تولید و نصب این نوع ساختمان مطابق با استاندارد و کیفیت بسیار مطلوب در ایران شده است ) .
3- ساختمان های اداری ( پیشنهاد این شرکت به تمامی کارخانه ها، فروشگاه ها، فرودگاه ها، مدارس، دانشگاه ها و کلیه مراکزی که جهت امور اداری و دفتری نیاز به احداث ساختمان دارند استفاده از این سیستم می باشد . زیبایی، امنیت، سرعت اجرا و صدها پارامتر دیگر، مکانی مناسب جهت کار در ساعات اداری را برای شما فراهم می آورد ) .
4- ساختمان های کارگاهی ( سالها تجربه مهندسین و طراحان این شرکت در اجرای پروژه های عمرانی و ساختمانی و آشنایی با تمامی کمبود ها و نقایص موجود در کارگاه های ساختمانی، موجب ساخت کمپ، کانکس کارگری، کانکس اداری، کانکس چرخدار، قابل مونتاژ، کانکس جوشی، کانکس پیچ و مهره ای، کانکس سرویس بهداشتی و کانکس های پانلی کامل و کار آمد گشته است . امید است انتقادات و پیشنهادات فنی شما، ما را در عرصه خدمت رسانی به شما سروران یاری نماید ) .
5- افزایش بنا یا اضافه اشکوب ( افزایش افقی یا عمودی بر روی ساختمان های قدیمی جهت کسب فضای قابل استفاده بیشتر. وزن بسیار کم این نوع از بنا ها امکان ایجاد یک طبقه اضافی بر روی سازه های قدیمد را ممکن می سازد. قابل توجه است که ساختمان های فوق دارای تاییدیه فنی از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن وابسته به وزارت مسکن و شهر سازی کشور می باشد و در صورت عدم استفاده از حداکثر تراکم بنا، اخذ جواز ساخت از شهر داری ممکن می باشد .
6- کانکس ( کانکس های آماده تحویل جهت کارگاه ها در مدل های دفتری و کارگری با قابلیت نصب آبدارخانه و سرویس بهداشتی ) .
7- دیوار و سقف کاذب ( برای احداث ساختمان های جدید پس از نصب اسکلت میتوانیم تمامی المان  های سقف و دیوار ها را با این روش که بسیار مقرون به صرفه از لحاظ کاهش بار وارد بر اسکلت و فونداسیون می باشد نصب کنیم . از مزایای دیگر این سیستم سرعت بسیار بالا، ضریب انتقال حرارتی پایین، عایق صوتی و مقاومت خمشی خوب می باشد . با این روش شما می توانید فضا های جدیدی در بناهای قدیمی ساز خود ایجاد کنید ) .
7- سوله های صنعتی ( ایجاد فضا های صنعتی از جمله سوله با دهنه های زیر 10 متر با توانایی نصب جرثقیل سقفی، همچنین پوشش اسکلت سوله ها ( پوشش سقف و دیوارها توسط ورق و ساندویچ پانل صنعتی و دکوراتیو ) از جمله فعالیت های این شرکت می باشد . این سازه ها جهت مصارفی مانند سالن های صنعتی، مرغداری، ورزشی، غذا خوری، اجتماعات، پناهگاه، مجتمع های تفریحی، استخر، تولیدی، انبار و سرد خانه پیشنهاد می گردد ) .
8- اتاقک های شهری  ( این شرکت به منظور زیباسازی شهرهای کشور عزیزمان و امکان استفاده شهروندان محترم و شایسته ایران از بهترین و با کیفیت ترین امکانات شهری  در صدد طراحی و تولید فضا هایی شهری  از قبیل فروشگاه سیار، کیوسک نگهبانی، نمازخانه، دکه روزنامه، کیوسک اطلاعات، توالت عمومی، خانه های بهداشت و سلامت، باجه بلیط فروشی، ایستگاه اتوبوس، پایگاه امداد و نجات، پایگاه انتظامی و راهنمایی و رانندگی بر آمده است . با آرزوی داشتن ایرانی هرچه با شکوهتر و زیبا تر ... )

ساخت خانه های متحرک یکی از متدهای پیشرفته در امر مقاوم سازی در برابر زلزله است از این روش در ساخت ساختمان ها، آپارتمان ها، کارخانه ها و ساختمانهای مراکز تجاری استفاده می شود. این روش بسیار کم خرج است و در مناطقی که از نظر مقاومت در مقابل زلزله از سطح پایینی برخوردارند و در نواحی زلزله خیز سراسر جهان واقع شده اند بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشد بدین ترتیب تمامی اصول ساختمان سازی به سمت ساختمان سازی مکانیکی متحول می شود. این ساختمان ها در برابر تمامی بلایای طبیعی از قبیل سیل، آتشفشان، رانش زمین و همچنین در مقابل زلزله های خطرناک و مهیب و حملات تروریستی هم مقاوم می باشد.
این طریقه مقاوم سازی که شیوه مهندسی ساختمانی "هاپکن" نام دارد نوعی مهندسی مکانیکی است که مدیریت و ابداع و سنجش تکنیکی آن را فردی به نام هاپکن به انجام رسانیده است. وی تا کنون چندین مورد از ماشین آلات مکانیکی را طراحی کرده و در این زمینه چند ابداع نوین داشته است.
منبع:khakzad.com

وی طی مطالعاتش در دانشگاه فنی و مهندسی هلند اندیشه ساخت سیستم ساختمان سازی خانه های متحرک به فکرش خطور کرد. چندین سال بعد وی ایده اش را در این خصوص تکمیل کرد.
دیوار های این خانه از بتن درست شده است و بوسیله میله های فلزی کششی عمودی کاملا فشرده می شوند. بدین ترتیب بدلیل استفاده از مواد جامد فشرده و سنگین نیرو وارده به اجزای پایینی ساختمان بسیار افزایش می یابد. البته باید گفت که دیوارهای هر طبقه بصورت کنترل شده ایی به آن فشار وارد می شود و میزان فشار وارده در تمامی طبقات یکسان است. علاوه بر یک میله عمود در هر طبقه از 3 میله افقی هم استفاده می شود.
در این ساختمان ها از مصالحی استفاده می شود که کار گذاردن آنها به آسانی صورت می گیرد که به موجب آن دیوار های ساختمان با بکار بردن میله های کششی محکم و مقاوم می شوند.
از دو گونه مصالح در ساختن ساختمان ها استفاده کرد:
_بلوک های سیمانی که در بسیاری از ساختمان ها در سراسر دنیا از آن استفاده می شود. با اندازه های lxwxh=400x200x200 mm, که در هر یک از آنها دو سوراخ وجود دارد.
_این نوع بسیار ارزان قیمت است و در آن فقط از میزان کمی ملات (گل و آهک) استفاده می شود.
پس از اینکه مصالح ساختمانی تهیه شد، کار ساخت آن شروع می شود. این ساختمان می تواند طوری ساخته شود که در آن اصلا از ملات استفاده نشود. دیوار ها فقط از طریق همان میله های کششی به اندازه کافی محکم و مقاوم می شوند. بدین ترتیب سوار کردن دیوارها بر روی ساختمان، تغییر شکل ظاهری آنها و جابجا کردن آنها بسیار آسان می شود.
آزمایش
در هفتم ماه ژوئن سال 2001 آزمایشی را بر روی یکی از این ساختمان ها بمنظور اثبات ضد زلزله بودن آن ترتیب داده شد، این آزمایش با حضور تعداد کثیری از مردم صورت گرفت که در میان آنها روزنامه نگاران و خبرنگاران بسیاری از رسانه های رادیو و تلویزیون هم حضور داشتند.
برای این کار ما ابتدا ساختمانی را بر طبق قوانین ساختمان سازی مکانیکی بنا کردیم این ساختمان از تعدادی میله های فشرده عمودی و افقی، استوانه های آهنی در دور میله های عمودی را می پوشاند، صفحه های مسطح و یک سری قاب های ارتجاعی استفاده شد. در فونداسیون این ساختمان چارچوب های لولا دار استعمال شد.
این خانه توسط جرثقیل در زاویه 30 درجه از سطح زمین بالا برده شد سپس این خانه که 220 متر مربع مساحت داشت را از همان ارتفاع رها کردند این کار را دو بار دیگر هم تکرار کردند اما هیچ اتفاقی نیافتاد و ضد زلزله بودن خانه بدین ترتیب اثبات شد.
اگر ما عامل تکانه را Cs = 2,5 در نظر بگیریم آنگاه شتاب هم راستا در این اسکلت برابر با 2/5*g*sin30=2/5*0/5*9/81=12/26[m/s2] خواهد بود که این رقم با اندازه یک زلزله شدید برابری می کند. بنابراین فشاری که در طی این زلزله به ساختمان وارد شده برابر با یک زلزله بسیار عظیم است.
مقاوم سازی خانه ها به روش هاپکن و از طریق ساخت خانه های متحرک امکان پذیر شد. روش ساختاری خانه های متحرک تکمیل شد و نه تنها خانه های مسکونی بلکه ساختمان های اماکن تجاری نیز از آن بهره مند شدند. این ساختمان ها علاوه بر اینکه در مقابل وقایع طبیعی همچون زمین لرزه، رانش زمین مقاومت می کنند، در مقابل حمله های تروریستی هم همچنان پابرجا باقی می مانند.
این ساختمان های ضد زلزله از اجزای خاصی ساخته شده اند که این اجزا همان مصالحی هستند که ساختمان را در مقابل زمین لرزه های مهیب و عظیم مقاوم می سازد. این شیوه مقاوم سازی بسیار کم هزینه است و در عین حال برای سرزمین های آباد در معرض زلزله در سراسر جهان مفید واقع خواهد شد. این شیوه


ساختمان ضد زلزله

ترمینال جدید فرودگاه Sabiha Gökçen استانبول ، بزرگ ترین ساختمان امن دنیا در برابر زلزله است. همانطور که در عکس بالا می بینید, این ساختمان با بیش از ۱۸۶ هزار متر مربع داربست حمایت می شود، هرچند که همه این مصالح بر روی یک اسکیت چرخدار زمین شناختی (گسل) بنا شده اند. تمامی بار این بنا بر دوش ۳۰۰ isolator ای است که در آن به کار رفته است. این یاتاقان های عظیم به ساختمان امکان می دهند که در زمان زلزله با تاخیر و هم جهت با آن به حرکت درآید.  اگر بدانید که استانبول در سال ۱۹۹۹ یکی از بدترین زلزله های ۳۰ سال گذشته را با قدرت ۷.۹ ریشتر از سر گذرانده است، آن گاه بهتر می توانید دلیل طراحی چنین بنای ضد لرزه ای توسط مهندسان ترک را درک کنید. البته اگر هنگام یک زلزله بزرگ در این ساختمان باشید، مطمئنا از دیدن ساختمانی که از این سو به آن سو می رقصد، بیش از زمین لرزه در حال وقوع وحشت خواهید کرد.

مطالب سايت


امکانات سايت: پيوندها، روزانه ها، آمار سايت و ...

امکانات سايت


درباره سايت

طوفان زرد طوفان زرد

مهربانی باد تقدیم رخ زیبادلان!
ضمن تقدیم سلام؛بنده بابضاعت اندکی که داشتم سعی کرده ام به موضوعات متوّع در وبلاگم بپردازم، خوش حال می شوم اگرگذری به "طوفان زرد" داشته باشید وضمن استفاده از آن؛ نظرات خویش را نیز بازگو نمایید.

باتشکّرصمیمانه!
مدیروبلاگ:ح.ع

درباره سايت